Czy miejsce parkingowe można wpisać w kosztach firmy?
Decyzja o wpisaniu miejsca parkingowego w koszty firmy może budzić wątpliwości. Jeśli zastanawiasz się, czy jest to do zrobienia, to musisz wiedzieć, że przepisy jasno wskazują na to, że miejsce parkingowe da się zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Ale w jaki sposób to zrobić?
Wpisanie miejsca parkingowego w kosztach firmy – czy jest to możliwe?
Przedsiębiorcy nierzadko zastanawiają się, czy wydatki związane z zakupem miejsca parkingowego mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Zgodnie z przepisami podatkowymi, aby wydatek mógł zostać uznany za koszt uzyskania przychodów, powinien spełniać określone warunki.
Przede wszystkim musi być poniesiony w celu osiągnięcia, zachowania bądź zabezpieczenia przychodów oraz być właściwie udokumentowany. Jeżeli miejsce parkingowe jest wykorzystywane tylko w prowadzonej działalności gospodarczej, istnieją argumenty do uznania takiego wydatku za koszt uzyskania przychodów.
Przykładem może być przedsiębiorca prowadzący JDG. W takim przypadku miejsce parkingowe może być wykorzystywane do przechowywania auta będącego środkiem trwałym firmy, co uzasadnia jego zaliczenie do kosztów. Zaliczenie miejsca parkingowego do kosztów uzyskania przychodów powinno przynieść Ci wymierne korzyści podatkowe. Zmniejszenie podstawy opodatkowania o koszty związane z zakupem miejsca parkingowego prowadzi bowiem do wyraźnego zmniejszenia kwoty należnego podatku dochodowego.
Opłaty za parking w kosztach firmowych – jaka stawka obowiązuje?
Nie tylko zakup samochodu i miejsca parkingowego, ale także użytkowanie z parkingów może zostać wliczone w koszty.
Rodzaj pojazdu |
Sposób ujęcia VAT |
Sposób ujęcia kosztów |
Samochód firmowy używany wyłącznie służbowo |
VAT w rejestrze zakupów VAT w 100% |
Koszty wprowadzone w 100% wartości |
Samochód firmowy używany prywatnie i służbowo |
VAT w rejestrze zakupów VAT w 50% |
Koszty wprowadzone w 75% wartości |
Samochód prywatny używany w działalności |
VAT odliczany w 50% |
20% kwoty netto + 50% nieodliczonego VAT (20% kwoty brutto dla VAT zwolnionych) |
Paragon dokumentujący opłatę za parking |
Nie może być zaliczony do kosztów uzyskania przychodu |
- |
Bilety z parkometru |
Mogą być zaliczone do kosztów |
Zgodnie z zasadami dla odpowiedniego rodzaju pojazdu |
W jaki sposób zaliczyć zakup miejsca parkingowego do kosztów firmy?
Wiemy już, że wpisanie miejsca w koszty jest możliwe. Aby zrobić to skutecznie, istotne jest posiadanie odpowiednich dokumentacji. Faktury za zakup muszą być wystawione na przedsiębiorcę, zawierać jego NIP, a także bieżący adres siedziby firmy.
Musisz także zadbać o dodatkowe dokumenty potwierdzające wykorzystanie miejsca parkingowego we własnej działalności gospodarczej. W tym przypadku przydatna może okazać się umowa najmu lub akt notarialny zakupu miejsca parkingowego z dokładnym określeniem jego przeznaczenia. W niektórych przypadkach możesz ubiegać się o wydanie interpretacji indywidualnej przez organy podatkowe.
Musisz pamiętać o tym, że aby móc zaliczyć wydatek na miejsce parkingowe do kosztów firmy, powinieneś upewnić się, że jest on niezbędny i bezpośrednio związany z prowadzoną przez Ciebie działalnością gospodarczą. Jeżeli samochód przechowywany na tym miejscu parkingowym jest wykorzystywany tylko do celów firmowych, a miejsce parkingowe jest jedynym możliwym miejscem przechowywania tego pojazdu, to argumenty za zaliczeniem tego wydatku do kosztów są o wiele mocniejsze. Obecnie coraz więcej przedsiębiorców stara się zaliczyć zakup miejsca parkingowego do kosztów firmy, gdyż przynosi to wiele korzyści finansowych.
Miejsce parkingowe jako środek trwały podlegający amortyzacji
Zakup miejsca parkingowego, podobnie jak zakup innych nieruchomości, może być traktowany jako nabycie środka trwałego. W praktyce oznacza to, że miejsce parkingowe, które jest wykorzystywane tylko do celów prowadzonej działalności gospodarczej, da się zaliczyć do środków trwałych firmy. Aby to zrobić, miejsce parkingowe powinno spełniać kryteria środka trwałego, czyli musi być kompletne, zdatne do użytku, a przewidywany okres jego użytkowania musi wynosić co najmniej 12 miesięcy.
Jako środek trwały, miejsce parkingowe podlega amortyzacji. Amortyzacja to nic innego jak proces rozłożenia wartości nabytej nieruchomości na pewien czas, co umożliwia stopniowe uwzględnianie kosztu zakupu w kosztach przychodów firmy.
Wysokość odpisów amortyzacyjnych zależy od zastosowanej metody amortyzacji oraz stawki amortyzacyjnej, która dla nieruchomości przeważnie wynosi kilka procent w skali roku. Jeżeli na przykład miejsce parkingowe kosztowało 50 000 złotych, a stawka amortyzacyjna wynosi 2,5%, to roczny odpis amortyzacyjny wyniesie Cię dokładnie 1 250 złotych. Kwotę tę możesz zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w każdym roku przez okres amortyzacji, aż do pełnego zamortyzowania wartości danego miejsca parkingowego.