Jak powinna wyglądać umowa wynajmu miejsca parkingowego – wzór PDF lub DOC

Jak powinna wyglądać umowa wynajmu miejsca parkingowego – wzór PDF lub DOC

Możesz wynająć należące do Ciebie miejsce parkingowe. Pamiętaj jednak o tym, by sporządzić odpowiednią umowę, gdzie opisane będą nie tylko prawa najemcy, ale również i Twoje. Dzięki temu wszystko będzie się zgadzało z obowiązującym prawem, a Ty będziesz mieć pewność, że Twoja inwestycja nie zostanie naruszona. Co warto wziąć pod uwagę w trakcie konstruowania umowy o wynajem miejsca parkingowego?

Najważniejsze informacje, które muszą znaleźć się na umowie o wynajem

Wyróżnić można kilka najważniejszych informacji, które powinny znaleźć się na tym dokumencie. Przede wszystkim powinny być to dane osobowe obydwu stron. Muszą to być:

Element umowy

Opis

Nagłówek

Tytuł umowy, data i miejsce zawarcia

Strony umowy

Dane wynajmującego (imię, nazwisko, adres, PESEL, NIP) i najemcy (imię, nazwisko, adres, PESEL, NIP)

Przedmiot umowy

Dokładny opis miejsca parkingowego (adres, numer miejsca)

Czas trwania umowy

Okres wynajmu (na czas określony lub nieokreślony), data rozpoczęcia i zakończenia (jeśli dotyczy)

Czynsz

Wysokość czynszu, terminy płatności, sposób płatności (przelew, gotówka)

Kaucja

Wysokość kaucji, warunki jej zwrotu po zakończeniu umowy

Prawa i obowiązki wynajmującego

Zasady dotyczące utrzymania miejsca, napraw, dostępności

Prawa i obowiązki najemcy

Zasady użytkowania miejsca, obowiązek płatności czynszu, zachowanie porządku

Warunki wypowiedzenia umowy

Okres wypowiedzenia, zasady rozwiązania umowy przez każdą ze stron

Opłaty dodatkowe

Informacje o ewentualnych opłatach dodatkowych (media, utrzymanie miejsca)

Ubezpieczenie

Informacje o ubezpieczeniu miejsca lub pojazdu (jeśli dotyczy)

Postanowienia końcowe

Informacje o zmianach umowy, sporach, obowiązującym prawie

Podpisy stron

Miejsce na podpis wynajmującego i najemcy oraz datę podpisania umowy

Umowę można również podpisać z firmą. W tym przypadku w umowie muszą znaleźć się dane osoby będącej przedstawicielem firmy, NIP oraz REGON.

Na samym początku zamieść tytuł dokumentu „Umowa najmu miejsca garażowego". Dalej możesz użyć formuły  „zawarta w dniu...pomiędzy....zwanym dalej Wynajmującym a...zwanym dalej Najemcą". Są to najważniejsze informacje, które zawsze muszą znaleźć się u góry strony.

Potrzebne będą paragrafy, gdzie „Wynajmujący oświadcza, co następuje:...". W tym miejscu musisz napisać, czego dokładnie umowa najmu dotyczy, czyli zamieść m.in. adres miejsca parkingu lub garażu, który będzie wynajmował.

Koszt wynajmu miejsca parkingowego lub garażu

To najważniejsza kwestia, która zawsze powinna znajdować się na umowie najmu miejsca parkingowego, to cena. Wyraźnie napisz, ile najemca ma Ci płacić i w jakiej formie ma tego dokonać. Zawrzyj taki zapis „Strony niniejszej umowy ustalają czynsz w kwocie brutto na jeden miesiąc... (słownie...)". Ważna jest również nota, która będzie informowała o tym, do kiedy ma się odbyć zapłata za wynajem garażu, jak również w jakiej formie. Przykład: „Strony uzgodniły, że czynsz za jeden miesiąc będzie płatny najpóźniej do dnia...w formie..."Jeżeli zgadzasz się na wypłatę na konto, musisz pamiętać o tym, by umieścić numer rachunku bankowego.

W przypadku wypłat do ręki zamieść informacje tyczącą się tego, jak potwierdzana będzie taka wpłata. Warto zamieścić taką informację "Pierwsza wpłata nastąpi w dniu podpisania umowy" W ten sposób będziesz mieć pewność, że wynajmujący nie zrezygnuje z miejsca parkingowego lub garażu w ostatniej chwili.

Na co uważać przy podpisywaniu umowy o wynajem?

W Twoim garażu są cenne rzeczy i nie masz możliwości, by przełożyć je gdzieś indziej? Pozostaw je w wynajmowanym garażu, ale sporządź ich listę w obecności najemcy. Musi ona zostać dołączona do umowy. Listę cennych rzeczy z garażu możesz rozpocząć od „Spis mienia znajdującego się w garażu oddanym do wynajmu przy ulicy...".

Jeżeli jako wynajmujący chcesz mieć pewność, że najemca nie będzie podnajmował garażu kolejnym osobom, musisz w umowie umieścić odpowiedni wpis. W końcu jest to Twoja własność i nie musisz godzić się na takie zachowanie. Z drugiej jednak strony najemca może także poprosić o umieszczenie w umowie takie wpisu, np. "Przedmiot najmu nie jest i nie będzie przedmiotem podnajmu dla osób trzecich i nie będzie przedmiotem żadnych zobowiązań Wynajmującego wobec osób trzecich podczas całego okresu najmu". W ten sposób każda ze stron zadba o swoje interesy.

Co powinno jeszcze znaleźć się w umowie?

Nie zapominaj o tym, by zaznaczyć, jak długo będzie wynajmowany garaż. Możesz udostępnić to miejsce na czas określony lub też nieokreślony. Wybór należy do Ciebie. Zamieść jednak taką informację, jeżeli chcesz mieć pewność, że najemca opuści garaż w umówionym czasie. Przykładowo możesz umieścić taki zapis "Umowa zostaje zawarta na czas określony od dnia… do dnia...". Ewentualnie możesz umieścić informacje, że "Umowa zostaje zawarta na czas nieokreślony od dnia...". Pamiętaj o tym, by poinformować (również na piśmie) najemcę o możliwym okresie wypowiedzenia, który może trwać jeden miesiąc, dwa – to masz prawo już samodzielnie ustalić.

Co jest również ważne? To, by obydwie strony podpisały się na każdym egzemplarzu. Jeżeli w przyszłości zajdą zmiany w umowie, zawsze trzeba sporządzić odpowiedni aneks, żeby wszystko znajdowało się na piśmie. Nie musisz jednak przygotowywać wzoru umowy, jeśli skorzystasz z wygodnej opcji wynajmu przez aplikację MixPark.