Jak wygląda kupno i sprzedaż miejsca postojowego w garażu podziemnym?

Zakup, a także sprzedaż miejsca postojowego w garażu podziemnym to transakcje, które już od wielu lat cieszą się ogromną popularnością na rynku nieruchomości. Tendencję wzrostową zauważyć można szczególnie w dużych miastach, gdzie często znalezienie miejsca do parkowania graniczy niemal z cudem, a ceny działek pod budowę nowych parkingów cały czas rosną. Nic więc dziwnego, że miejsca postojowe w garażach podziemnych są obecnie tak bardzo poszukiwane i stanowią istotny elementem oferty mieszkaniowej.
Zakup miejsca postojowego w garażu podziemnym – 3 najważniejsze kwestie
Rozważasz sprzedaż lub kupno miejsca postojowego w garażu podziemnym? Zanim podejmiesz ostateczną decyzję dotyczącą transakcji, koniecznie przeczytaj nasz poniższy wpis. Dziś przedstawiamy bowiem najważniejsze kwestie dotyczące zarówno zakupu, jak i sprzedaży miejsc postojowych.
Jeżeli chcesz uniknąć problemów w przyszłości (a wierzymy, że tak właśnie jest), to rozważając zakup miejsca postojowego, powinieneś pamiętać o 3 absolutnie podstawowych kwestiach, dzięki którym będziesz mieć pewność, że cała transakcja skończy się sukcesem.
1. Sprawdź status prawny
Zanim Twój samochód wjedzie do garażu, upewnij się, czy wybrane miejsce postojowe, aby na pewno ma status prawny. Sprawdź, czy dane miejsce jest własnościowe, czy też użytkowe, a także dowiedz się, jakie zasady użytkowania obowiązują w jego przypadku (chociażby czy może być ono wynajmowane).
2. Zweryfikuj plan zagospodarowania przestrzennego
Planując zakup miejsca postojowego, warto także poświęcić chwilę na zapoznanie się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Dzięki temu będziesz wiedział o planowanych inwestycjach, które mogą wpłynąć na dostępność miejsc postojowych czy inne ważne aspekty wiążące się z użytkowaniem garażu.
3. Sporządź umowę sprzedaży
Przy zakupie miejsca postojowego – umowa sprzedaży podpisana w obecności notariusza to absolutna konieczność. Akt notarialny powinien zawierać dokładną cenę, ustalony sposób płatności oraz dokładną datę przekazania miejsca postojowego.
Warto także zaznaczyć zasady korzystania z garażu, a więc maksymalną wysokość samochodu, odpowiedzialność za ewentualne szkody etc. Pamiętaj też, że zakup miejsca postojowego wiąże się z koniecznością zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC), którego wysokość wynosi 2% wartości transakcji. Jeśli miejsce postojowe jest objęte VAT-em (np. przez dewelopera), to podatek VAT wlicza się w cenę sprzedaży.
Sprzedaż miejsca postojowego w garażu podziemnym — jakich formalności należy dopełnić?
Sprzedaż miejsca postojowego w garażu podziemnym wiąże się z koniecznością dopełnienia formalności. Warto jednak podkreślić, że ich rodzaj (oraz ilość) może różnić się w zależności od rodzaju danego miejsca postojowego. Jak to wygląda w praktyce?
Jeżeli sprzedaż dotyczy miejsca własnościowego, wówczas konieczne jest zawarcie pomiędzy stronami umowy notarialnej niezbędnej do przeniesienia własności. Po podpisaniu takowego dokumentu kupujący miejsce staje się nowym właścicielem, a transakcja zostaje oficjalnie zarejestrowana w księdze wieczystej. Od tej pory poprzedni użytkownik miejsca postojowego w garażu podziemnym nie może rościć sobie do niego żadnych praw.
Jeśli natomiast sprzedajesz miejsce użytkowe, tutaj przebieg całej transakcji jest trochę bardziej skomplikowany. Po pierwsze, aby sprzedać miejsce, musisz dokładnie przestudiować zapisy umowy deweloperskiej czy też regulaminu wspólnoty mieszkaniowej, w której ustalone zostały warunki sprzedaży miejsc postojowych. Po drugie, gdy wszelkie wątpliwości zostaną już rozwiane, musisz także uzyskać zgodę dewelopera lub wspólnoty na przeprowadzenie takiej transakcji. Po jej otrzymaniu możesz śmiało przejść do finalizacji sprzedaży.