Miejsce parkingowe jako środek trwały lub koszt uzyskania przychodu – najważniejsze informacje
Zakup miejsca parkingowego lub indywidualnego garażu może być trafnym pomysłem na inwestycję, która co miesiąc będzie generować spory, a przy tym całkowicie pasywny dochód. Przed podjęciem decyzji o nabyciu przestrzeni garażowej warto jednak dokładnie sprawdzić, jak wygląda kwestia amortyzacji poniesionych kosztów? Czy miejsce parkingowe możesz zaliczyć do środków trwałych, a także do kosztów uzyskania przychodu? Sprawdź, co należy wiedzieć!
W jaki sposób rozliczyć koszt związany z zakupem miejsca parkingowego?
Czy odpisy amortyzacyjne można uwzględnić jako koszt uzyskania przychodu? Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, miejsce parkingowe zakupione przez przedsiębiorcę zalicza się do kategorii środków trwałych, a co za tym idzie, podlega odpisom amortyzacyjnym. Wynika to przede wszystkim z faktu, że w założeniu miejsce w hali garażowej może służyć do parkowania samochodu firmowego, niezbędnego do prowadzenia działalności gospodarczej.
W świetle zapisów ustawy z 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych wydatek związany z zakupem garażu można przyporządkować do kosztów poniesionych na rzecz zabezpieczenia źródła przychodu, jakim w tym przypadku będzie pojazd, wykorzystywany przez przedsiębiorstwo. W związku z takim stanem rzeczy wszelkie odpisy amortyzacyjne możesz uwzględnić jako koszty uzyskania przychodu.
Warunkiem jest jednak odpowiednie uargumentowanie, że posiadanie własnej przestrzeni garażowej faktycznie przekłada się na generowanie zysków w firmie, bądź też stanowi metodę zabezpieczenia obecnych przychodów. Indywidualny garaż lub miejsce parkingowe możesz jednak kupić również z myślą o jego wynajmowaniu. Jak wygląda sytuacja w przypadku miejsc garażowych zakupionych w formie inwestycji na przyszłość? Czy w takim przypadku również możesz zaliczyć amortyzację na poczet kosztów uzyskania przychodu?
Na czym polega amortyzacja i kiedy może być stosowana w przypadku miejsc parkingowych?
Amortyzacja miejsca postojowego jest możliwa, pod warunkiem że miejsce to spełnia kryteria środka trwałego. Koszty nabycia rozkłada się na okres użytkowania, a odliczenie VAT zależy od sposobu wykorzystania pojazdu.
Kwestia |
Informacje |
Czy zakup miejsca postojowego podlega amortyzacji? |
Miejsce postojowe może być amortyzowane jako środek trwały. |
Co to jest amortyzacja? |
Amortyzacja to stopniowe zużywanie się składnika majątku, polegające na rozłożeniu kosztów nabycia na kolejne miesiące użytkowania. |
Warunki, jakie musi spełniać środek trwały |
Stanowić własność lub współwłasność podatnika. Być nabyte lub wytworzone we własnym zakresie. Być kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania. Przewidywany okres używania powyżej roku. Być wykorzystywane na potrzeby działalności gospodarczej lub oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy. |
Część wydatku stanowiąca koszt uzyskania przychodu |
Cały wydatek na zakup miejsca postojowego, rozłożony w czasie zgodnie z okresem amortyzacji. |
Odliczenie podatku VAT |
Odliczenie VAT zależy od wykorzystania pojazdu – 100% VAT, jeśli pojazd jest wykorzystywany wyłącznie służbowo i 50% VAT, jeśli pojazd jest wykorzystywany zarówno służbowo, jak i prywatnie. |
Zakup miejsca parkingowego lub garażu jako inwestycja pod wynajem – co należy wiedzieć?
Prowadząc własną firmę, możesz zdecydować się na zakup garażu lub miejsca parkingowego w przeznaczonej do tego hali, z myślą o jego wynajmie na rzecz osób trzecich. Takie działanie może być dobrym sposobem na dodatkowy, comiesięczny dochód. Miejsce parkingowe staje się środkiem trwałym będącym własnością firmy już od momentu nabycia prawa własności. Czy w takiej sytuacji możliwe jest zaliczenie kosztu zakupu przestrzeni parkingowej do kosztów uzyskania przychodu?
Zdecydowanie tak! Zakup miejsca parkingowego z myślą o jego dalszym wynajmie spełnia spoczywający na przedsiębiorcy obowiązek wykazania związku przyczynowego pomiędzy poniesionymi wydatkami a możliwością uzyskiwania lub też zabezpieczenia przychodu.
Nabycie miejsca w hali garażowej jest w tym przypadku inwestycją, która w przyszłości będzie generować realny przychód dla przedsiębiorstwa. W takim przypadku chęć amortyzacji kosztów zakupu miejsca w hali garażowej nie powinna budzić żadnych wątpliwości ze strony urzędu skarbowego.
Oczywiście fakt świadczenia usług związanych z wynajmem miejsc parkingowych powinien być odpowiednio uregulowany prawnie, dla przykładu w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej powinien być to stosowny wpis do PKD. Do kosztów uzyskania przychodu możesz zaliczyć również wydatki związane z utrzymaniem przestrzeni garażowej, w tym także z ewentualnymi pracami remontowymi. W takiej sytuacji poniesione inwestycje stanowią zabezpieczenie źródła przychodu.
Czy warto zdecydować się na inwestycję w miejsce parkingowe z myślą o jego wynajmie? Podsumowanie
Wynajem miejsc parkingowych może być doskonałym sposobem na generowanie dochodu pasywnego. Najbardziej trafną inwestycją będzie zakup garażu w dużym mieście, gdzie zwyczajnie brakuje przestrzeni do pozostawienia samochodu. Co istotne, zakup indywidualnego garażu czy miejsca parkingowego to zwykle koszt rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych, co biorąc pod uwagę przeciętną cenę wynajmu na poziomie od 300 do nawet 800 złotych miesięcznie, pozwala na bardzo szybki zwrot zainwestowanych pieniędzy.
W przypadku, gdy jako firma zdecydujesz się na zakup przestrzeni parkingowej z myślą o jej wynajmie, poniesione koszty możesz zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu, a co za tym idzie, możesz dokonać odpisów amortyzacyjnych, które dodatkowo zwiększą atrakcyjność całej inwestycji.
Ważną kwestią jest jednak forma prawna, w ramach której dokonano transakcji zakupu. Przestrzeń parkingowa musi być bowiem zakupiona na podstawie innej umowy, aniżeli lokal mieszkaniowy. Mówiąc w dużym skrócie, miejsca parkingowe przeznaczone do wynajęcia muszą być przedmiotem osobnej umowy zakupu.