Miejsce parkingowe przypisane do mieszkania – zbiór najważniejszych informacji

Miejsce parkingowe przypisane do mieszkania – zbiór najważniejszych informacji

Prywatne miejsce postojowe przypisane do mieszkania to nie tylko ogromna wygoda dla kierowcy, który nie musi martwić się, że po przyjeździe z pracy nie będzie miał gdzie stanąć, lecz także bardzo ciekawa forma inwestowania kapitału. Jeśli chcesz zarabiać na swoim miejscu parkingowym, warto dowiedzieć się kilku najważniejszych informacji na ten temat. Czy zawsze można je wynajmować? Kiedy najlepiej to zrobić? Jakie wymogi trzeba spełnić?

Jak można zarabiać na miejscu postojowym?

Z całą pewnością zastanawiasz się, w jaki sposób Twoje miejsce parkingowe może zacząć zarabiać i przynosić zyski. Musisz mieć świadomość, że w dzisiejszych czasach, gdy w miastach zauważalny jest wyraźny deficyt przestrzeni parkingowej, prywatne miejsce może być naprawdę bardzo cenne.

Podobnie jak mieszkanie, miejsce parkingowe możesz wynajmować, by uzyskiwać comiesięczny stały przychód. Możesz również po prostu je sprzedać, bardzo często od ręki. Co ciekawe, miejsce parkingowego może przyjąć formę lokaty kapitału, gdyż podobnie jak mieszkania, zauważalny jest stały wzrost cen. Dzięki temu po kilku latach może np. zostać przez Ciebie sprzedane z dużym zyskiem.

Co musisz wiedzieć przed nabyciem miejsca parkingowego lub garażu?

Jeśli nabywasz miejsce postojowe lub komórkę lokatorską jako udział, będzie to ujęte w innej księdze wieczystej niż mieszkanie. Cena tego udziału będzie ustalona oddzielnie. W przypadku kredytowania zakupu zarówno mieszkania, jak i udziału, we wniosku kredytowym musisz wskazać obie nieruchomości oddzielnie.

Kwestia

Informacje

Księga wieczysta

Udział w nieruchomości innej niż mieszkanie będzie w innej księdze wieczystej niż mieszkanie.

Cena udziału

Cena udziału w nieruchomości innej niż mieszkanie będzie ustalona oddzielnie.

Kredytowanie zakupu

We wniosku kredytowym należy wskazać dwie nieruchomości i oddzielnie cenę dla każdej z nich.

Zabezpieczenie banku

Bank najprawdopodobniej zabezpieczy się hipoteką łączną na obu nieruchomościach, mieszkaniu i udziale.

Wkład własny

Zwiększając wkład własny, można kredytować samo mieszkanie.

Zbycie udziału

Udział w nieruchomości niemieszkalnej można zbyć niezależnie od mieszkania.

Udział w działkach drogowych, osiedlowych

Udział ten należy zawsze sprzedawać razem z mieszkaniem, aby zapewnić dostęp do drogi publicznej.

Miejsce parkingowe na zewnątrz – czy można wynająć lub sprzedać?

Najprawdopodobniej miejsce parkingowe, które posiadasz, znajduje się na zewnątrz budynku. Taki rodzaj parkingów jest w Polsce dominujący, dlatego warto zapoznać się z informacjami na temat możliwości wynajmu i sprzedaży, a także ewentualnego opodatkowania tego rodzaju parkingu.

Zewnętrze miejsce parkingowe to takie, które znajduje się na świeżym powietrzu, najczęściej po prostu przed budynkiem mieszkalnym. Oznacza to, że właścicielem takiego miejsca przeważnie jest spółdzielnia mieszkaniowa, która zarządza całym terenem. W takim wypadku przed chęcią wynajęcia lub sprzedaży miejsca postojowego koniecznie musisz upewnić się, czy będzie to w ogóle możliwe. Bardzo często bowiem w przypadku takich miejsc parkingowych są jedynie dodatkiem do mieszkania, lecz nie stanowią oddzielnej własności. Oznacza to, że nie będziesz mógł swobodnie dysponować swoim miejscem, czyli sprzedać go lub wynająć. Plusem takiego rozwiązania jest oczywiście to, że nie będziesz płacić podatku od nieruchomości.

Miejsce parkingowe w garażu podziemnym – co daje odrębna księga wieczysta?

Nowoczesne budownictwo z uwagi na oszczędność przestrzeni stawia przede wszystkim na parkingi wewnętrzne, które zwykle mieszczą się pod budynkiem mieszkalnym. Tego rodzaju parking podziemny nie tylko jest bardzo wygodny dla mieszkańców, lecz dodatkowo zawsze stanowi ich własność, a nie jest tylko dodatkiem do mieszkań. Wiedzieć jednak musisz, że i w tym przypadku rozróżnić trzeba dwa rodzaje miejsc, czyli posiadające odrębną księgę wieczystą i takie, które jej nie mają.

Zdecydowanie najczęściej spotykane są miejsca parkingów, które stworzone są z odrębną księgę wieczystą i tym samym stanowią niezależny lokal. Takie rozwiązanie wiąże się z koniecznością opłacania corocznego podatku od nieruchomości za posiadany parking, ale daje Ci prawo swobodnego dysponowania nim. Oznacza to, że możesz bez żadnych przeszkód wynajmować miejsce parkingowe, a nawet sprzedać je, oczywiście cały czas zachowując własność mieszkania.

Nieco rzadszym przypadkiem jest sytuacja, gdy miejsce parkingowe i mieszkanie posiadają jedną wspólną księgę wieczystą. W takim wypadku parking jest po prostu przedłużeniem metrażu mieszkania, a nie osobną nieruchomością. Zaletą takiego stanu rzeczy będzie niższy podatek od nieruchomości. Niestety oznacza to również, że nie można sprzedać miejsca parkingowego z zachowaniem mieszkania. Możliwe jest sprzedanie mieszkania razem z parkingiem. Oczywiście w dalszym ciągu swobodnie możesz miejsce parkingowe wynajmować, cały czas mieszkając w mieszkaniu.

Jakie formalności należy spełnić po sprzedaży miejsca parkingowego?

Nie da się ukryć, że w obecnych czasach niezwykle zyskowne jest sprzedanie posiadanego miejsca parkingowego. Tym bardziej, gdy kupiono je przed laty razem z mieszkaniem, a nie korzysta się z niego. Jeśli zdecydujesz się na taki krok, pamiętać musisz o kilku sprawach formalnych.

Najważniejsze jest, by w ciągu 14 dni od dnia sprzedaży zawiadomić stosowny urząd, składając korektę do naliczonego podatku nieruchomości. Należy oczywiście przedstawić dowód sprzedaży, którym może być akt notarialny. Rzecz jasna do dnia sprzedaży należy rozliczyć się z już naliczonego podatku.