Miejsce parkingowe – wymiary, szerokość i powierzchnia

Miejsce parkingowe – wymiary, szerokość i powierzchnia

Miejsca parkingowe zapewniają utrzymanie odpowiedniej swobody na osiedlach mieszkaniowych lub przy biurach. Patrząc jednak na dostępne opcje, możesz stwierdzić, że różnią się one od siebie wymiarami – jedne są węższe, inne szersze. Na tych pierwszych nawet zawodowi kierowcy mogą mieć problem z zaparkowaniem. Nawet jeżeli uda się tego dokonać, nieumyślnie możesz doprowadzić do uszkodzenia pojazdu stojącego obok. Co powinieneś wiedzieć na temat wymiarów miejsca parkingowego? Czy istnieją przepisy prawne, które zobowiązują do utrzymania odpowiedniej szerokości i długości miejsc parkingowych?

Wymiary miejsca parkingowego – co na ten temat mówi prawo?

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa w sprawie warunków technicznych jest dokumentem, gdzie możesz znaleźć informacje na temat wymiarów miejsca parkingowego. Warto poznać informacje znajdujące się w takich dokumentach, jak Ustawa: prawo budowlane oraz Ustawa: prawo o ruchu drogowych, a także obowiązujący kodeks drogowy, dzięki czemu będziesz mieć większą świadomość dotyczącą tego, w jaki sposób możesz korzystać z miejsc parkingowych.

W wyżej wymienionych dokumentach znajdziesz informacje o tym, że miejsce parkingowe powinno być długie na 5 m, a jego szerokość powinna wynieść minimum 2,5 m. Wiedz jednak o tym, że jeżeli mowa jest o miejscach znajdujących się w garażu podziemnym, to miejsca muszą być oddalone od słupów na minimum 500 metrów. Inne wymiary obowiązują w przypadku miejsc, które można znaleźć przy jezdniach. W takich przypadkach długość powinna wynieść 6 m, a szerokość 3,6 m. Istnieje możliwość zmniejszenia tego drugiego wymiary do 2,5 m w wyjątkowych sytuacjach.

Miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami

Warto również mieć wiedzę na temat miejsc parkingowych, które dostępne są dla osób z niepełnosprawnościami. W ich przypadku jedno miejsce powinno mieć co najmniej 3,6 m szerokości oraz minimum 5 m długości. Ważne jest to, aby osoby mające problemy z utrzymaniem pełnej sprawności, mogły swobodnie poruszać się w wybranej przestrzeni. Dzięki temu np. wyjście z auta z wózkiem inwalidzkim nie będzie stanowiło problemu.

Jeżeli na co dzień korzystasz z samochodu ciężarowego to wiedz, że Twoje miejsce parkingowe powinno mieć długość wynoszącą minimum 8 metrów. Jego szerokość nie może być mniejsza niż 3,5 m. W przypadku miejsc, które znajdują się na jezdni, minimalna długość wynosi 15 metrów, a szerokość 5 m.

Oto tabelka przedstawiająca wymiary miejsc parkingowych zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi:

Typ miejsca parkingowego

Długość (m)

Szerokość (m)

Dodatkowe wymagania

Samochody osobowe

5

2,5

W garażach odległość od ścian/słupów: min. 0,5 m

Miejsce postojowe wzdłuż jezdni

6

3,6

Możliwość zmniejszenia szerokości do 2,5 m dla zapewnienia dojścia/pieszo-jezdnego/pieszo-rowerowego

Miejsce parkingowe dla osób niepełnosprawnych

5

3,6

Zapewnienie obszaru do swobodnego poruszania się wózkiem inwalidzkim

Samochody ciężarowe

8

3,5

Wzdłuż jezdni: 15 m/3 m

Autobusy

10

4

Wzdłuż jezdni: 19 m/3 m

Typ miejsca parkingowego

Długość (m)

Szerokość (m)

Dodatkowe wymagania

Co należy wiedzieć na temat miejsc parkingowych w garażu podziemnym?

Miejsca parkingowe znajdujące się w garażu podziemnym cieszą się dużą popularnością. To one zapewniają ochronę dla pojazdów mechanicznych przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi, dzięki czemu auto można utrzymać w lepszym stanie przez dłuższy czas.

Projektując miejsca parkingowe, architekci muszą wziąć pod uwagę nie tylko odpowiednie wymiary. Koniecznością jest zachowanie odpowiednich odstępów od słupów oraz ścian, które dla pojazdów mechanicznych mogą stanowić zagrożenie. Szczególnie jeżeli te nie mają dodatkowego wspomagania.

Sama wysokość garażu podziemnego powinna wynieść min. 2,2 m. Należy zachować także również odpowiednią odległość od spodu przewodów i urządzeń instalacyjnych. W tym przypadku powinna ona wynieść 2 metry.

O czym należy pamiętać podczas projektowania miejsc parkingowych?

Architekci, którzy odpowiedzialni są za projekt budynku i parkingu, muszą również zadbać o to, by na planie zagospodarowania przestrzennego umieścić wszystkie wymiary miejsc parkingowych – w taki sposób, by móc zadbać o zachowanie odpowiednich przepisów prawnych. Ważne jest również to, żeby miejsca parkingowe miały odpowiednią nawierzchnią, co także regulują przepisy. Zgodnie z informacjami zawartymi w dokumentach prawnych, każde miejsce parkingowe powinno mieć "nawierzchnię utwardzoną lub przynajmniej gruntową stabilizowaną posiadającą spadek umożliwiający spływ wody".

Odpowiednie miejsce parkingowe jest w stanie zapewnić właściwy poziom bezpieczeństwa. W ten sposób auto nie jest narażone na większą ilość uszkodzeń mechanicznych.