Umowa wynajmu miejsca parkingowego na określony czas – ta i inne formy wynajmu
Wynajem miejsc parkingowych może być bardzo opłacalnym biznesem, szczególnie jeśli znajdują się one w pobliżu osiedli mieszkaniowych. Wiele osób nie ma garażu, a pozostawianie pojazdu pod chmurką wiąże się z wieloma zagrożeniami, które obejmują niekorzystne czynniki atmosferyczne, kradzież czy zarysowanie. Pamiętaj o tym, by udokumentować wynajem miejsca parkingowego. Jakie informacje muszą znaleźć się w różnych formach umów najmu?
Na jaki czas można wynająć miejsce parkingowe?
Umowę najmu miejsca postojowego możesz zawrzeć na czas określony lub nieokreślony. Pamiętaj zawsze o tym, że przy długoterminowym wynajmie konieczne staje się zawarcie jej w formie pisemnej. Najważniejsze jest oczywiście to, by zabezpieczyć swoje interesy. Zgodnie z zapisami widniejącymi w Kodeksie cywilnym, a dokładnie w artykule 660, wymaga się umowy najmu pomieszczenia w formie pisemnej, jeśli okres jej trwania wynosi ponad rok.
Jeżeli decydujesz się na umowę wynajmu miejsca parkingowego na określony czas, to musisz podać w niej konkretny termin, do kiedy druga strona będzie mogła je użytkować odpłatnie. Zaznacz dokładnie datę, by uniknąć ewentualnych nieporozumień w przyszłości. Pamiętaj też o tym, że jeśli nie podpiszesz umowy najmu miejsca postojowego w formie pisemnej, to automatycznie zostanie ona uznana za umowę na czas nieoznaczony.
Co musi znajdować się w umowie miejsca postojowego?
W umowie miejsca postojowego muszą znajdować się dane osobowe obu stron umowy, czyli wynajmującego i najemcy. Zawrzeć musisz, co dokładnie jest przedmiotem najmu, w tym określić dokładne położenie miejsca postojowego i wskazać jego oznaczenie. Pamiętaj też o ustaleniu wysokości czynszu wraz z terminem i formą płatności. Nie może zabraknąć zapisów dotyczących przedłużenia umowy i okresu wypowiedzenia.
W umowie najmu miejsca postojowego powinny znajdować się następujące elementy:
· dane stron umowy,
· obowiązki stron,
· warunki użytkowania,
· zabezpieczenia (systemy alarmowe, monitoring),
· warunki rozwiązania umowy,
· przedmiot umowy,
· termin obowiązywania umowy,
· regulacje odnośnie do płatności czynszu,
· klauzula waloryzacją, która zabezpieczy Cię przed inflacją,
· podpisy obu stron umowy.
Pamiętaj o zapisach w Kodeksie Cywilnym
Warto też wiedzieć, że w przypadku najmu długoterminowego, który trwa dłużej niż dziesięć lat, zostaje uznany za zawarty na czas nieoznaczony. Nieco inaczej wygląda to w przypadku najmu między przedsiębiorcami. Po upływie trzydziestu lat jest uznawany on za zawarty na okres nieokreślony.
Zgodnie z zapisami widniejącymi w artykule 674 Kodeksu cywilnego po upłynięciu terminu, który został wskazany w umowie lub wypowiedzeniu, nadal możesz wyrazić zgodę na użytkowanie rzeczy. W takim przypadku następuje automatyczne przedłużenie najmu na czas nieoznaczony.
Zapisy widniejące w Kodeksie cywilnym jasno wskazują na to, że jeśli umowa najmu miejsca parkingowego została zawarta na czas określony, to za czynsz trzeba płacić z góry. W przypadku najmu trwającego do miesiąca najemca powinien zapłacić za cały czas najmu. Jeśli zdecydujesz się na wynajmowanie miejsca postojowego przez ponad miesiąc lub zawrzesz umowę bez określania czasu, powinieneś otrzymywać płatność do dziesiątego dnia każdego miesiąca.
Co z okresem wypowiedzenia?
Zawsze przemyśl swoją decyzję odnośnie do terminu zawierania i wypowiadania umowy i dokładnie je określ. Bez tego musisz liczyć się z tym, że zaczną obowiązywać terminy ustawowe. Są dokładnie określone w artykule 673 Kodeksu cywilnego. W przypadku umowy najmu na czas oznaczony obie jej strony mają prawo do jej wypowiedzenia – oczywiście musisz zachować terminy, które zostały w niej wskazane.
Przy braku określenia terminu wypowiedzenia zaczynają obowiązywać terminy ustawowe. Przykładowo w przypadku miesięcznego opłacania czynszu najem można wypowiedzieć na trzy koniec miesiąca kalendarzowego. Dobrym rozwiązaniem jest to, by określić w umowie, w jakich sytuacjach pojawia się prawo do jej wypowiedzenia bez zachowania okresu wypowiedzenia – przykładowo w momencie niepłacenia czynszu lub niewywiązania się z umowy w inny sposób.