Umowa wynajmu miejsca postojowego w garażu podziemnym – kiedy się opłaca ją podpisać i co powinna zawierać?

Umowa wynajmu miejsca postojowego w garażu podziemnym – kiedy się opłaca ją podpisać i co powinna zawierać?

Właściciele samochodów często potrzebują odpowiedniego miejsca, w którym mogliby bezpiecznie przechowywać swój pojazd. Jednak nie każdy z nich ma własne miejsce parkingowe lub garaż. Wówczas w grę wchodzi wynajem. Jeśli więc zastanawiasz się, czy warto zainwestować w wynajmowanie komuś miejsca postojowego, to musisz wiedzieć, że w zdecydowanej większości przypadków jest to bardzo opłacalna decyzja. Jest to nie tylko dobra, ale też bezpieczna inwestycja, która przynosi regularny przypływ gotówki.

Wynajem miejsca postojowego w garażu podziemnym – na czym polega i kiedy warto podpisać umowę?

Najprościej mówiąc, wynajem miejsca postojowego to udostępnienie najemcy miejsca do parkowania pojazdu na podstawie zawartej wcześniej umowy. Warto ją podpisać, jeśli szukasz stałego źródła przypływu gotówki z tytułu wynajmu. Wynajmowanie miejsca postojowego nie jest obarczone tak dużym ryzykiem, jak chociażby udostępnienie mieszkania. Stanowi zatem jedną z najbezpieczniejszych gałęzi wynajmu nieruchomości.

Garaże podziemne cieszą się popularnością, ponieważ są idealnym zabezpieczeniem samochodu przed warunkami atmosferycznymi, takimi jak ulewy, grady czy silne wiatry. Stąd inwestycja w garaż podziemny pod wynajem miejsc postojowych to dobry i opłacalny pomysł, zwłaszcza w miejscach, gdzie mieszkańcy cierpią na deficyty miejsc parkingowych. Oferując im bezpieczne miejsca parkingowe, rozwiążesz ich wieczny problem wiązany z tym, gdzie zostawić samochód, a sobie zapewnisz cykliczny, comiesięczny zysk.

Miejsce postojowe w garażu podziemnym – jakie warunki muszą spełniać stanowiska przeznaczone na wynajem?

Wymiary miejsca postojowego w garażu powinny wynosić co najmniej: 5 metrów długości oraz 2,5 szerokości. W garażu podziemnym ważna jest też odległość miejsc od ścian, słupów oraz elementów konstrukcyjnych – nie powinna być ona mniejsza niż 0,5 metra. Wysokość pomieszczenia nie może być mniejsza niż 2,2 m.

Co musi zawierać umowa najmu garażu?

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na właściwe dopełnienie wszystkich formalności. Pamiętaj, by w umowie zostały zawarte wszystkie niezbędne informacje, takie jak data oraz miejsce jej zawarcia oraz dane obu stron – Twoje jako właściciela oraz najemcy. Koniecznie umieść w umowie imiona, nazwiska, adresy, numery dowodów oraz numery PESEL.

Umowa musi zawierać też miesięczną wysokość czynszu, jaki najemca będzie wypłacał Ci za udostępnione miejsce postojowe. Dobrze, gdyby od razu udało się ustalić między stronami, w jaki sposób uiszczana będzie opłata – w gotówce, czy na konto bankowe. Decydując się na opcję z przelewem, nie zapomnij o podaniu numeru rachunku bankowego.

Warto też zadbać o to, by umowa została spisana w dwóch identycznych egzemplarzach w formie papierowej – po jednym egzemplarzu dla każdej ze stron umowy. Chociaż taka forma nie jest warunkiem obligatoryjnym (może zostać zawarta w wersji elektronicznej), to daje większą gwarancję i bezpieczeństwo w razie pojawienia się jakichś problemów lub wątpliwości między jej stronami w przyszłości. Bardzo ważne jest to, by dopilnować, żeby na każdej z kopii widniały podpisy obu stron.

Pamiętaj też, że ubezpieczenie miejsca parkingowego to kwestia należąca do wynajmującego. Zadbaj o nią, by niknąć nieporozumień w razie zdarzeń losowych. Mówiąc o nagłych szkodach i wypadkach, warto podkreślić też, że jako właściciel, masz prawo umieścić w umowie zapis o tym, że w razie uszkodzenia przechowywanego w garażu samochodu najemcy, nie będziesz ponosić za to kosztów.

Kolejną kwestią, którą można poruszyć w umowie z najemcą, jest umożliwienie mu lub nie dalszego podnajmu miejsca parkingowego innym osobom trzecim. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, uważaj, by zapisać ten fakt w umowie najmu.

 Podstawowe elementy umowy wynajmu miejsca postojowego

Umowa wynajmu miejsca postojowego w garażu podziemnym powinna zawierać kilka elementów, by była ważna i zabezpieczała interesy obu stron:

·         Dane stron umowy – pełne dane wynajmującego oraz najemcy, w tym imiona, nazwiska, adresy oraz numery kontaktowe.

·         Opis miejsca postojowego – dokładne wskazanie lokalizacji miejsca postojowego, jego numeru oraz wszelkie dodatkowe informacje, takie jak ewentualne ograniczenia dotyczące użytkowania.

·         Okres wynajmu – precyzyjne określenie czasu trwania umowy, czy jest to wynajem na czas określony, czy nieokreślony.

·         Opłaty – wysokość miesięcznego czynszu, terminy płatności oraz sposób dokonywania płatności.

·         Warunki rozwiązania umowy – zasady i terminy dotyczące wypowiedzenia umowy przez każdą ze stron.

·         Potwierdzenie prawa własności – wynajmujący powinien dostarczyć dokumenty potwierdzające jego prawo własności do miejsca postojowego, co zapobiegnie ewentualnym sporom.

Umowa wynajmu miejsca postojowego w garażu podziemnym nie wymaga formy notarialnej, co może być kosztowne i niepraktyczne. Wystarczy umowa pisemna, która zawiera wszystkie niezbędne elementy i jest podpisana przez obie strony. Notarialne poświadczenie jest zbędnym wydatkiem, który nie zwiększa znacząco bezpieczeństwa transakcji.

Dla wygody możesz też skorzystać a aplikacji Mixpark, która ułatwia wyjmowanie garażu. W ten sposób nie tylko nie musisz przygotowywać wzoru dokumentów, ale masz 100% pewności, że transakcja będzie wygodna.

Umowa najmu miejsca parkingowego w garażu – na jak długo zawrzeć umowę?

Umowa wynajmu może być zawarta na czas określony lub nie. Chociaż przepisy nie regulują formy zawarcia takiej umowy, to w momencie wynajęcia miejsca na określony dłuższy niż okres jednego roku, to powinna być ona zawarta pisemnie. W przeciwnym wypadku umowa może być uznana za zawartą na czas nieokreślony, a to będzie miało wpływ na warunki jej rozwiązania oraz okres wypowiedzenia, co może rodzić nieporozumienia między stronami.